Koncerty muzyki klezmerskiej

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Muzyka klezmerska wywodzi się ze sztetli i gett Europy Wschodniej, gdzie żydowscy śpiewacy, znani jako ‘klezmorim’ występowali podczas wydarzeń radosnych dla danej społeczności, np. podczas wesel. Czerpali swoje inspiracje z melodii świeckich, popularnych tańców, a także muzyki religijnej.

Kontakty z muzyką słowiańską, grecką, turecką, cygańską, a nieco później także z amerykańskim jazzem, sprawiły, że muzyka klezmerska wzbogaciła się o ich elementy: charakterystyczne dla nich skale, tempa i rytmy, delikatne dysonanse i skłonność do improwizacji, zaś klezmorim zyskali sposób, by swą muzyką oddać wszelki uczucia, od radości do rozpaczy, od religijnego oddania do buntu, od melancholii po rubaszność, wszystko okraszone charakterystycznym żydowskim humorem.

W repertuarze koncertów znajdują się zarówno utwory instrumentalne, związane z folklorem Żydów reformowanych, jak i utwory Żydów ortodoksyjnych, wykonywane w języku jidysz.

Koncerty odbywają się w każdy wtorek, czwartek i sobotę.

Bilety: 59 zł

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.