Akademia Małego Odkrywcy

Dziecięce warsztaty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Spotkania organizowane w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Program dedykowany wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznawać Kraków, wyrastając tym samym na prawdziwych znawców, a zarazem miłośników jego dziejów i kulturowego dziedzictwa. Podobnie jak Krzysztoforek i Dorotka – bohaterowie muzealnego czasopisma „Krzysztoforek” − którzy wspólnie z dziećmi uczestniczą w zajęciach.

Dla dzieci w wieku 6–9 lat

18 września 2016
Pod znakiem muszli, czyli wędrówki ze świętym Jakubem
Na zajęciach zagości najprawdziwszy średniowieczny krakowski pielgrzym. Kto to taki, czym się zajmuje i dlaczego zdecydował się pielgrzymować? Przed nim długa podróż do Santiago de Compostela w dalekiej Hiszpanii. Pomożemy mu zatem spakować dobytek, wyznaczymy trasę pielgrzymki i podarujemy mu własnoręcznie wykonane muszle, symbol pielgrzyma.
Justyna Kutrzeba, Alicja Zaskórska
RYNEK PODZIEMNY

16 października 2016
Tańcowała igła z nitką, czyli moda czasów renesansu
Jak wyglądała moda w czasach renesansu? W co ubierali się zwykli ludzie, a w co elity? Jakich używano materiałów? Z jakich elementów składała się suknia, a w co ubierał się mężczyzna? Jakie noszono nakrycia głowy? I czy kobiety miały wtedy torebki? Na przykładzie pięknej Włoszki, królowej Bony, dzieci zaznajomią się z modą tamtych czasów, a dzięki strojom, jakie znajdują się na Wieży Ratuszowej, poznają również trendy w zachodnioeuropejskiej modzie oraz jej wpływ na polskie ubiory w czasach późniejszych.
Olga Jasionek, Fundacja Nominae Rose
WIEŻA RATUSZOWA

13 listopada 2016
Barwa i znak, czyli heraldyka bez tajemnic
Uczestnicy zapoznają się z aktualnym kształtem herbu Krakowa, który jest przykładem tzw. herbu miejskiego. Omówione zostaną poszczególne elementy herbu oraz jego historia, która zilustrowana zostanie najważniejszymi przykładami jego postaci. Przedstawione będą podstawowe zagadnienia z zakresu heraldyki: geneza herbów, ich podstawowe rodzaje (herby rycerskie, szlacheckie, ziemskie oraz miejskie), znaki heraldyczne i barwy. W części warsztatowej dzieci zaprojektują własny herb, wymyślą krótką legendę i zawołanie, a na koniec odbędzie się polowanie na herby.
Grzegorz Szymanowski
PAŁAC KRZYSZTOFORY

11 grudnia 2016
Żacy, bakałarze i profesorowie, czyli rzecz o Akademii Krakowskiej
Jak kiedyś wyglądała nauka w Krakowie? Które przedmioty znajdowały się w planie lekcji średniowiecznego studenta? Czy każdy mógł studiować? Kiedy były wakacje? Gdzie mieszkali studenci i profesorowie? Co jedli, jak się ubierali i w co się bawili Mikołaj Kopernik, najsłynniejszy wychowanek Akademii, i jego koledzy? Zapraszamy w podróż po tajemnicach życia uniwersyteckiego.
Elżbieta Lang
PAŁAC KRZYSZTOFORY

15 stycznia 2017
Maczanka krakowska, czyli Kraków od kuchni
Krakowskim obwarzankiem zajadał się już król Władysław Jagiełło i jego żona, królowa Jadwiga, a ulubioną przekąską dorożkarzy z Rynku był prototyp hamburgera, czyli krakowska maczanka. Nie są to jednak jedyne przysmaki, z których słynie nasze miasto i których spróbujemy podczas kulinarnego spotkania. Na zajęciach dowiemy się również jakie potrawy stanowiły podstawę tradycyjnej krakowskiej kuchni oraz poznamy dawne obyczaje związane z biesiadowaniem.
Klaudia Kaczmarczyk, Halszka Paszkowska-Tekieli
PAŁAC KRZYSZTOFORY

12 lutego 2017
W drewnie, kamieniu i metalu, czyli krakowska rzeźba w pigułce
W kościołach, na domach, w parkowych alejkach i na placach, w muzealnych wnętrzach skrywają się rzeźby i płaskorzeźby, pomniki, popiersia, dekoracje ścienne oraz kameralne posążki, przestrzenne lub płaskie, z drewna, kamienia lub brązu, jednokolorowe, barwne lub pokryte patyną. Całe miasto wypełniają rzeźby, które towarzyszyły krakowianom od czasów średniowiecza. Zapraszamy na warsztaty im poświęcone, podczas których zajrzymy do rzeźbiarskiego warsztatu, poznamy tajniki pracy rzeźbiarza i zobaczymy najpiękniejsze krakowskie rzeźby.
Elżbieta Lang
KAMIENICA HIPOLITÓW

Wstęp: 5 zł od osoby, obowiązują zapisy.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.